Przejdź do treści

Filtry na cały dom - opłacalna inwestycja!

Zamontowanie systemu flitującego wodę w całym domu to inwestycja w zdrowie Twoje i Twoich najbliższych. Woda jest integralną częścią każdego gospodarstwa domowego i powinno się dokładać wszelkich starań, by była wolna od zanieczyszczeń, w szczególności chloru, który jest uciążliwy dla skóry i dróg oddechowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jeszcze korzyści płyną z używania filtrów na cały dom, a także jakie rodzaje tego typu urządzeń wyróżniamy.

Dlaczego warto zamontować filtry do wody na cały dom?

We współczesnym gospodarstwie domowym czysta, przefiltrowana woda jest niezbędna. Chociaż wiele osób koncentruje się głównie na tej przeznaczonej do picia i gotowania, należy zwracać uwagę także na jakość wody, z której korzysta się w trakcie innych czynności. W końcu codziennie ma ona kontakt z Twoją skórą i włosami, a także pożywieniem, które płuczesz przed jedzeniem. Woda przepływa również przez urządzenia, takie jak pralka czy zmywarka, mając w ten sposób wpływ na ich żywotność.

Prawdopodobnie, woda pochodząca z Twojej lokalnej sieci wodociągowej została już wcześniej uzdatniona. Nie wiesz jednak, czy proces ten przebiegł poprawnie, ani jakie substancje brały w nim udział. Dlatego własne filtry do wody pitnej na cały dom to świetny sposób na upewnienie się, że korzystasz z wody pozbawionej wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń. Urządzenia te są zwykle instalowane na głównym przyłączu, aby zapewnić doprowadzenie przefiltrowanej cieczy do wszystkich wylotów.

Jakie korzyści płyną ze stosowania filtrów na cały dom?

Niezależnie od typu, marki czy modelu, istnieją wspólne dla wszystkich filtrów korzyści, które przynosi ich stosowanie. Należą do nich:
• wygoda – cała woda trafiająca do domu jest przefiltrowana, nie trzeba instalować oddzielnych filtrów przy wszystkich wylotach;
• oszczędność czasu i pieniędzy – wymianie podlega tyle wkładów, ile jest stopni filtracji (istnieją też samoczyszczące się urządzenia), nie musisz osobno sprawdzać ani wymieniać filtrów podłączonych do każdej wylewki;
• czysta woda – najbardziej oczywista korzyść, ale warto podkreślić, że pozbawiona zanieczyszczeń woda wpływa pozytywnie na zdrowie Twoje i Twojej rodziny;
• zmiękczona woda – filtr może zmiękczyć wodę wpływającą do Twojego domu, choć nie tak efektywnie, jak przeznaczony do tego zmiękczacz do wody;
• ekologia – korzystanie z filtra pozwala ograniczyć zużycie plastiku – eliminuje konieczność zakupu wody w butelkach z tworzyw sztucznych.

Jakie są typy filtrów do wody?

Podobnie jak większość urządzeń domowych, filtry do wody należy dostosować do swoich potrzeb. Oto kilka popularnych rozwiązań, które można zainstalować na domowym przyłączu.
Filtry węglowe należą do jednych z najczęściej stosowanych w domach urządzeń do oczyszczenia wody, ponieważ nie wymagają częstej konserwacji i są bardziej przyjazne dla środowiska. Oparte na węglu aktywnym wkłady specjalizują się w oczyszczaniu wody z osadów, chloru, rdzy i metali ciężkich, takich jak miedź czy rtęć. Ten typ urządzeń często można kupić w zestawie z filtrem mechanicznym, np. model GW-2-BB10 marki Global Water. Stanowi on praktyczne rozwiązanie dla rodzin średniej wielkości.
Systemy odwróconej osmozy są idealne, jeśli chcesz mieć dostęp do krystalicznie czystej wody. Dzięki zastosowanej wewnątrz filtra membranie osmotycznej o niezwykle małej porowatości, do Twojej instalacji przedostaną się wyłącznie cząsteczki wody. Tego typu urządzenia usuwają wszelkie zanieczyszczenia, a nawet różnego rodzaju wirusy i bakterie. Nie są one jednak zalecane do filtracji wody przeznaczonej do picia, ze względu na wypłukiwanie z niej wszystkich wartościowych minerałów. Dlatego podczas zakupu warto zwracać uwagę, czy system posiada mineralizator, który zapewni dostęp do wody odpowiedniej do spożycia.
Filtry do wody z lampą UV służą do zabijania lub dezaktywacji bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów mogących znajdować się w sieci wodociągowej. Nie odfiltrowują one zanieczyszczeń stałych ani substancji chemicznych. Najczęściej są wykorzystywane jako element wspomagający pracę filtrów innego typu, np. zestaw GW-3-BB10-UV25. Na skuteczność lamp UV może negatywnie wpływać duże zmętnienie wody, dlatego warto je instalować na końcowych etapach filtracji.

Filtry mechaniczne instaluje się na początkowym etapie oczyszczania, by chroniły pozostałe, zwykle bardziej kosztowne urządzenia, np. filtr z membraną osmotyczną. Zatrzymują one przede wszystkim zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak muł, piasek czy rdza. W instalacjach domowych najczęściej można spotkać:

• filtry piankowe – ich wkłady są wykonane z włókniny polipropylenowej; często znacznie obniżają ciśnienie wody, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy będą odpowiednie dla Twojej instalacji;
• filtry siatkowe – z wkładami z siatki nylonowej, która zatrzymuje zanieczyszczenia wewnątrz, uniemożliwiając im przedostanie się przez drobne oczka, np. filtr siatkowy Water Drop 3/4;
• filtry dyskowe – zanieczyszczenia są zatrzymywane na znajdujących się w dyskach nacięciach szczelinowych; najczęściej stosuje się je w systemach nawadniających.

Filtry do wody na cały dom zbierają liczne pozytywne opinie. Niezaprzeczalnym faktem pozostaje ich pozytywny wpływ na jakość wypływającej z kranu wody. Inwestycja w filtr stanowi dodatkową ochronę, dzięki której możesz oszczędzić czas i pieniądze, a także zadbać o zdrowie swoich najbliższych.
SKlep osmoza >>