Przejdź do treści

Jak działają filtry do wody?

O tym, że woda jest istotna w naszym życiu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ludzki organizm składa się w około 70% z wody i ciągle potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Nawadnianie naszego ciała to bardzo ważna kwestia, o której coraz częściej przypominają różne akcje społeczne i reklamowe. W tym artykule dowiemy się, dlaczego warto pójść nieco dalej w piciu wody i wprowadzić do codziennego życia filtrowanie wody. Jak działają filtry do wody oraz dlaczego w ogóle potrzebujemy ją filtrować?

Jak działa filtr do wody i dlaczego ją filtrujemy?

Zwykła woda z kranu, pospolicie nazywana „kranówką” nie jest niebezpieczna. Zakłady wodociągowe i inne powołane specjalnie do tego instytucje sanitarne mają pod stałym nadzorem skład wody, zapewniając mieszkańcom dostęp do bezpiecznej wody pitnej. Istnieje jednak kilka powodów, dla których rzadko kiedy pijemy taką wodę bez przygotowania, którym najczęściej jest jej gotowanie.

Głównym powodem, dla którego uzdatniamy wodę, jest poprawa jej smaku, zapachu oraz kwestii, których na pierwszy rzut oka nie widzimy, czyli pozbycie się pierwiastków tworzących osad. Doskonałym przykładem na skuteczność filtra do wody jest obserwacja czajnika, w którym przez pewien czas gotujemy wodę bez filtracji, a następnie zamiana na wodę ówcześnie filtrowaną w dzbanku.

1. Redukcja zawartości chloru- to jeden z głównych pierwiastków znajdujących się w czystej wodzie z kranu. Odpowiada za to węgiel aktywny, który odpowiedzialny jest także za usuwanie zanieczyszczeń i redukcję pestycydów (syntetycznych substancji do zwalczania szkodliwych organizmów). Ten proces wpływa również pośrednio na zapach i smak wody.

2. Filtr do wody zmniejsza jej twardość. Miększa woda sprawia, że ilość osadu, kamienia jest zauważalna gołym okiem. Nowy, dobry filtr potrafi na dobre pożegnać osad w czajnikach i innych urządzeniach do podgrzewania wody. Możesz zauważyć również efekt miększej wody, parząc herbatę. Używając przefiltrowanej wody, na powierzchni nie tworzy się charakterystyczny, gorzki osad.

3. Redukcja innych zanieczyszczeń. Woda transportowana jest do odbiorcy, czyli nas wodociągiem- długim układem rur. Pokonując taką odległość, w wodzie mogą znaleźć się różne zanieczyszczenia jak np. rdza. Nie są to rzecz jasna ilości olbrzymie, biorąc pod uwagę szklankę wody, jednak warto mieć na uwadze, że jest to proces długotrwały i łączna ilość zanieczyszczeń w ciągu np. roku może już dać nam do myślenia.

Oprócz możliwości korzystania z dzbanka z filtrem, przez który po filtracji przelewa się woda do pojemnika niżej, istnieje również możliwość montażu filtra bezpośrednio na kran. Wówczas takie rozwiązanie zapewnia nam jeszcze szybszy proces filtracji.Takie filtry możemy podzielić jeszcze na nakranowe, podzlewozmywakowe, a nawet montowane w kranie. W zasadzie najważniejsza praca takich filtrów jest taka sama- oczyszczają wodę z zanieczyszczeń, pestycydów i innych pierwiastków, niemniej jednak różnice, jakie między nimi wynikają, mogą mieć charakter technologiczny.

Jak działają filtry do wody nakranowe?

Są to niewielkie urządzenia, łatwe w montażu, mocowane do wylewki baterii. Dzięki temu w szybki sposób uzyskujemy wodę smaczną i zdatną do picia już po przekręceniu kurków od kranu. Istnieje również w takich elementach opcja przełączania między wodą niefiltrowaną a filtrowaną. Zasada działania opiera się o usunięcie zapachu, zabarwienia i chloru z wody. Ponadto granulki siarczynu wapnia regulują pH wody, a tak zwana membrana filtracyjna wychwytuje najmniejsze zanieczyszczenia oraz bakterie.

Filtry pod zlewozmywak

Te urządzenia często stanowią bardziej złożoną konstrukcję, a ich montaż nie jest tak szybki, jak filtrów nakranowych. Filtry w takich urządzeniach są niezwykle żywotne. Podłączenie wykonujemy za pomocą dedykowanych wężyków bezpośrednio pod dopływ wody, natomiast dostęp do wody filtrowanej uzyskujemy najczęściej dzięki osobnej wylewce.

Działanie jest analogiczne co w filtrze nakranowym jednak na dużo większą skalę. Filtry są przede wszystkim bardziej wydajne oraz znacznie bardziej żywotne, toteż jakość wody przez bardzo długi czas nie ulegnie zmianie.

Podsumowując, stosowanie filtrów do wody jest bardzo korzystne, nie tylko ze względu na pozbycie się bakterii czy chloru z wody. Istotnym aspektem jest też ochrona środowiska, czyli zmniejszanie ilości plastiku w otoczeniu właśnie za sprawą korzystania z filtrów do wody. Pamiętajmy również, że aby zapewnić sobie zdrową i czystą wodę, filtry należy regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta danego filtra.